تهران، سعادت آباد ، بلوار دریا ، صرافهای جنوبی ، بالاتر از کوچه نفیسی ، مجتمع توانبخشی باران سلامت_تلفن:09126220396

مقالات

یک دوی 100 کیلومتر، نفوذ فعالیت سمپاتیک را طی یک

یک دوی 100 کیلومتر، نفوذ فعالیت سمپاتیک را طی یک

یک دوی 100 کیلومتر، نفوذ فعالیت سمپاتیک را طی یک ریکاوری 24 ساعته در ورزشکاران آماتور مرد القا نمی نماید
فعالیت ورزشی با شدت بالا می تواند به تغییر مشخصی در تعادل اتونوم به سمت غلبه ی سمپاتیک که ساعت های زیادی پس از جلسه ی ورزشی طول می کشد، منتهی می شود. مطالعات قبلی این تأثیر را که شامل ورزشکاران حرفه ای می شود تجزیه و تحلیل می نمایند. هدف از این پژوهش، بررسی تأثیر دوی بلند مدت بر فعالیت سیستم عصبی خودکار (ANS) در ورزشکاران آماتور است. پروتکل تحقیق توسط هیئت بازنگری مستقل دانشگاه پزشکی گدانسک  تصویب شد. رضایت نامه ی کتبی از تمامی شرکت کنندگان کسب شد.
پژوهش شامل 17ورزشکار آماتور داوطلب سالم مرد (با میانگین سنی 42 ± 15 سال) بود که در یک دوی 100 کیلومتر در یک مسیر صاف شرکت کردند. شرکت کنندگان مسافت طولانی را به صورت تفریحی دویدند که از ورزشکاران حرفه ای آنها را متمایز می ساخت. در هر صورت، تمامی ورزشکاران از شیوه ی تمرینی مشابهی استفاده نمودند: جلسات تمرین منظم نبود (بخصوص طی تابستان، که این دو با شنا یا دوچرخه سواری جایگزین می شد)، شامل 90-50 کیلومتر در هر جلسه، و 6-5 بار در هر هفته اجرا می شد. هیچ آمادگی خاصی برای مسابقات و یا هیچ نظارت جامعی بر جلسات تمرینی وجود نداشت.
تمامی ورزشکاران مسافت 100 کیلومتر را در میانگین زمانی 614 ± 45 دقیقه دویدند. ارزیابی فعالیت ANS  (ثبت 10 دقیقه ای فشار خون سیستولیک و قلب) دو بار انجام شد: روز قبل و بعد از رویداد با ترتیبی یکسان، بین ساعت 8 صبح و 2 بعدازظهر. هیچ تفاوت معنادار آماری میان دو ثبت مشاهده نشد (جدول 1).
به عقیده ی ما، این پژوهش در درجه ی اول تأثیر یک دوی 100 کیلومتر را بر پارامترهای ANS در ورزشکاران آماتور بررسی می نماید. باید تأکید نمود که این نوع تمرین در مقایسه با دوی ماراتن کمتر محبوب است. دوی ماراتن به تغییر پایداری در ANS و در نتیجه غلبه ی فعالیت سمپاتیک منتهی می شوند که می تواند حتی تا 48 ساعت در ورزشکاران آماتور باقی بماند، در حالی که یک دوی 100 کیلومتر تغییرات پایداری را القا نمی نماید. یک دلیل ممکن برای تفاوت میان دوی 100 کیلومتر و دوی ماراتن، نوع تمرین مرتبط با این دو رشته است. دوی ماراتن، گرچه به طور قابل ملاحظه ای کمتر است، اما شدت بیشتری را دارا بوده و یک کیلومتر از آن معمولا به طور میانگین 4.5-5.5 دقیقه را تحت پوشش قرار می دهد. یک توضیح ممکن برای اینکه چرا علائم فعالسازی ANS آدرنرژیک پس از اتمام چنین تمریناتی باقی می ماند.
جدول 1. پارامترهای Mean HP، BRS و HRV روز قبل از رقابت (رکورد 1) و روز پس از آن (رکورد 2).
داده ها بر حسب انحراف استاندارد بیان شده اند.
 
در مقابل، یک دوی 100 کیلومتر مرتبط با شدت پایین تر است، با دامنه ی بین 5.5 و تقریبا 7 دقیقه در هر 1 کیلومتر. مربیان دو موافق هستند که چنین تمریناتی می تواند برای زمانهای بسیار طولانی اجرا شوند، حتی در مورد افرادی که آمادگی کافی ندارند، همانند شرکت کنندگان این پژوهش. از دیدگاه ورزش، بدن به صورت خیلی گسترده طی این دو و با این شدت مورد سوء استفاده قرار نمی گیرد، همانطور که نتایج پژوهش ما نیز این ادعا را تأیید نمود.
مهم است به یاد داشته باشید که این پژوهش شامل ورزشکاران آماتور بود. چنین ورزشکارانی از ورزشکاران مرد حرفه ای متمایز هستند، یعنی از حیث سطوح پایین تر مهارت و نیز سازماندهی و شدت تمرین. در هر صورت، ورزشکاران حرفه ای مرد معمولا به طور جامعی طی تمرین و رقابت تحت نظارت هستند. در مقابل، این ورزشکاران مرد آماتور در معرض چنین نظارتی نبودند. در نتیجه، یافته های ما نشان می دهند که عدم علائم بالینی نامطلوب از فعالسازی آدرنرژیک مداوم ارزشمند هستند، زیرا آنها امنیت این نوع از تمرین را برای ورزشکاران آماتور تأیید می کنند. یکی دیگر از محدودیت ها این است که تنها مردان در پژوهش حضور داشتند چرا که فقدان داوطلب زن وجود داشت.
در نتیجه، به نظر نمی رسد که یک دوی 100 کیلومتر که توسط ورزشکاران مرد آماتور انجام شد، به تغییر نامطلوب پایداری در تعادل اتونوم و غلبه ی فعالیت سمپاتیک منتهی شود. این پژوهش مستلزم تحلیل بیشتر به منظور برآورد این مورد است که آیا افراد مشمول در ورزشهای آماتور که با اهداف شخصی ورزش می کنند،  مستلزم بار بیشتر هستند، همانند یک دوی طولانی مدت، و آیا باید ورزش طولانی تر، شدت کمتر را انتخاب کنند، تا بدن بار کمتری را متحمل شود.


نظر دادن

درباره ما

موسسه آب درمانی باران هیدرو با پرسنلی مجرب و تحصیل کرده (دکترای فیزیولوژی ورزشی و دکتری آسیب شناسی و حرکات اصلاحی ) در راستای حرکات اصلاحی در آب ، ماساژ در آب ، ایروبیک در آب ویژه لاغری ، تناسب اندام ، ستون فقرات ، کمردد ، زانو درد ، از کار افتادگی ، ناهنجاری های در اثر سکته مغزی ، سرطان ، ام اس ، آترریت، رماتیسم، تنگی کانال نخاع ، فلج مغزی و... در خدمت هموطنان عزیز می باشد...

جزئیات تماس

برای بهره مندی از کارشناسان آب درمانی باران سلامت و دریافت مشاوره و خدمات با ما تماس بگیرید :

آدرس:  تهران، سعادت آباد ، بلوار دریا ، صرافهای جنوبی ، بالاتر از کوچه نفیسی ، مجتمع توانبخشی باران سلامت
تلفن :  02188693485
تلفن همراه :     09301017155 _ 09126220396
ایمیل : info@b-hydro.com
وب سایت :  www.b-hydro.com

عضویت در خبر نامه

از جدیدترین تخفیف ها و پکیج های جدید باران سلامت با خبر شوید