تهران، سعادت آباد ، بلوار دریا ، صرافهای جنوبی ، بالاتر از کوچه نفیسی ، مجتمع توانبخشی باران سلامت_تلفن:09126220396

طرح پایش سلامت كاركنان دولت

طرح پایش سلامت كاركنان دولت كه از تكالیف وزارت بهداشت محسوب می‌شود، در آخرین جلسه شورای‌ عالی سلامت مصوب‌ شد.
وزیر بهداشت و درمان در این‌ خصوص با بیان اینكه پایش سلامت با همكاری‌های بین بخشی میسر می‌شود، تاكید كرد: همكاری بین بخشی در مقوله سلامت از مهم‌ترین وظایف وزارت بهداشت است.
مصطفی غفاری، مدیر كل سلامت محیط و كار وزارت بهداشت در این رابطه به فارس گفت: اجرای آیین‌نامه سلامت كاركنان دولت به‌منظور ارتقای سلامت این افراد و افزایش بهره‌وری سازمان‌های اجرایی از یك‌ماه آینده آغاز می‌شود و بر اساس آن تمام كاركنان دولت، سالی یك بار معاینه كامل پزشكی می‌شوند.
‌آیین‌نامه سلامت كاركنان دولت بر اساس مصوبه شورای‌عالی سلامت تدوین شد .این برنامه دو محور اساسی دارد كه شامل معاینات ادواری و سالانه تمام كاركنان دولت و آموزش و ارتقای سلامت آنان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌هاست كه افزایش بهره‌وری سازمان‌های دولتی را نیز در پی‌دارد.
مصوبه شورای‌عالی سلامت مانند مصوبه دولت است و تمام دستگاه‌های دولتی موظف به اجرای این آیین‌نامه هستند، البته براساس قانون كار این معاینات باید برای شاغلان بخش خصوصی نیز اجرا شود
اكثر افراد شاغل بیش از نیمی از عمر خود را در محیط كار سپری می‌كنند و در این محیط‌ها با مواجهات بیماری‌زا، خطرآفرین و نیز شیوه‌های غلط زندگی روبه‌رو هستند. از طرفی زمان طولانی حضور در محل كار، بهترین امكان را برای اجرای برنامه‌های حفظ و ارتقای سلامت فراهم می آورد كه باید از آن استفاده كرد.
وی ابراز داشت: انجام معاینات پزشكی كاركنان دستگاه‌های دولتی و خصوصی از طریق شركت‌ها و مراكزی كه برای این كار تاسیس می‌شوند و تخصص‌های مختلف از جمله طب كار، اجرا می‌شود؛ بنابراین دستگاه‌های اجرایی نیازی ندارند خودشان این تشكیلات را ایجاد كنند و می‌توانند خرید خدمت كنند.
هدف از اجرای این برنامه ارتقای سطح سلامت نیروهای كار در كشور است، به همین علت در كنار معاینات پزشكی و شغلی، آموزش‌های لازم برای اصلاح شیوه زندگی نیز به این افراد داده می‌شود.
در این برنامه، نیروهای كار به سه گروه سبز، زرد و قرمز دسته‌بندی می‌شوند.
گروه سبز افراد سالم هستند كه خطری سلامت ‌آنان را تهدید نمی‌كند، برای این گروه آموزش‌های لازم برای حفظ سلامت ارائه می‌شود.
گروه زرد كسانی هستند كه هنوز بیمار نشده‌اند، اما در خطر ابتلا به بیماری قرار دارند. به این افراد نیز آگاهی‌های لازم داده می‌شود تا از بیماری شان پیشگیری شود و مجبور نباشند سال ها دارو مصرف كنند.
گروه قرمز نیز افرادی هستند كه دچار بیماری هستند و باید با رعایت نكاتی به آنان كمك كرد تا درمان شوند و سلامت خود را به دست آورند.
برای اجرای این برنامه به اعتبار چندانی نیاز نیست، زیرا تمام دستگاه‌های دولتی هر سال اعتباری را برای سلامت كاركنان خود دریافت می‌كنند و هر سال نیز این اعتبار افزایش می‌یابد. اجرای این آیین‌نامه در واقع این اعتبارات را از بخش درمان كه هزینه‌های بی‌نهایت و گرانی هستند به سمت خدمات پیشگیرانه و سلامت محور سوق می‌دهد و این برنامه برای خود دستگاه‌های اجرایی هم بهره‌وری و توجیه هزینه دارد.
اجرای این برنامه، بهره‌وری خدمات دستگاه‌های اجرایی را هم بالا می‌برد زیرا سازمان‌های اجرایی زمانی می‌توانند بهره‌وری داشته باشند كه كاركنان سالم‌تری داشته باشند؛ بنابراین اجرای این برنامه می‌تواند یكی از برنامه‌های اساسی در سال اصلاح الگوی مصرف باشد.
در این آیین‌نامه همچنین استانداردهای ارگونومی محیط كار از جمله استانداردهای میز و صندلی و نور این فضاها نیز تعریف می‌شود. هر دستگاه اجرایی سالانه میلیاردها تومان برای خرید میز و صندلی و ابزارهای شغلی هزینه می‌كند كه با این آ‌یین‌نامه در واقع از آنها می‌خواهیم كه ابزار و وسایل ارگونومیك و حافظ سلامت خریداری كنند. به این ترتیب هزینه اضافه‌ای به دستگاه‌ها تحمیل نمی‌شود و با تامین سلامت پرسنل و افزایش بهره‌وری از نظر اقتصادی هم به نفع آنان است.
از طرفی تولید‌كنندگان میز و صندلی و ابزارهای شغلی نیز متوجه می‌شوند كه مشتری فقط  به دنبال ابزار ارگونومیك و سالم است، به این ترتیب تولید كشور نیز به سمت وسایل سالم سوق داده می‌شود.
دولت با اجرای این برنامه در دستگاه‌های اجرایی در واقع پیشقدم می‌شود و بعد از آن انتظار می رود كه بخش خصوصی نیز برای ارتقای كیفی و افزایش بهره‌وری خود برای سلامت پرسنل هزینه كند و استانداردهای ایمنی و شغلی را برای پرسنل خود رعایت كند، به‌خصوص اینكه در قانون كار نیز به‌ این مسئله تاكید شده است، اما تاكنون به‌طور كامل این قانون اجرا نشده است.
آیین‌نامه سلامت كاركنان دولت در واقع نگاه درمانی را به نگاه پیشگیرانه تغییر می‌دهد. هنر مدیریت این است كه نگذارد نیروی كاری او بیمار شود تا مجبور شود برای درمان او هزینه كند. این كار، بهره‌وری محیط‌های كاری را بالا می‌برد، به‌خصوص اینكه وقتی یك كارگر دچار بیماری قلبی شد و عمل قلب باز انجام داد دیگر كارگر كاری سابق نیست و نمی‌تواند به‌صورت تمام وقت كار كند.
وزیر كشور، وزیر مسكن و همه مسئولان دستگاه‌های اجرایی هم با ابلاغ این آیین‌نامه متوجه می‌شوند كه وقتی فرماندار، استاندار، كارمند یا پرستار شاغل در مجموعه آنها سالم باشد، بهره‌وری خدمات آن دستگاه نیز بالاتر می‌رود و این كار موجب صرفه جویی كلانی در سطح كشور می‌شود.
ویژگی های طرح
1-     امکان اجرای طرح به صورت گسترده در سراسر کشور با بهره گیری از رویه واحد
2-     امکان حضور در محل کار همکاران شما جهت ارائه خدمات
3-     تشکیل پرونده االکترونیک با ویژگیهای ذیل:
      پرونده الکترونیک اختصاصی هر فرد، با امکان دسترسی اختصاصی برای صاحب پرونده از طریق اینترنت
           امکان ثبت اطلاعات پزشکی در سنوات مختلف
           امکان مقایسه و پایش اطلاعات مشابه در سنوات مختلف
           امکان اخذ نتایج آماری از وضعیت سلامت جمعیت تحت پوشش برای مدیران مجموعه و استفاده    از آن در تصمیم گیری های کلان سازمانی
4- ارزش پزشکی طرح: آگاهی از وضعیت سلامت فرد و اقدام برای تشخیص یا درمان بیماری های احتمالی و خاموش
5- ارزش اجتماعی و اقتصادی طرح: بدیهی است میزان کارایی و بهره وری فرد سالم بسیار بیشتر از فرد بیمار است، هزینه های پزشکی فرد سالم بسیار کمتر از فرد بیمار است، نقش فرد سالم در مناسبات اجتماعی و رفتارهای فردی بسیار موثرتر و سازنده تر از فرد بیمار است، رفتارهای متقابل فرد سالم نسبت به فرد بیمار، در زندگی خانوادگی نیز بسیار شایسته تر، با نشاط تر و مثبت تر است
چارت عملیاتی و روند اجرایی
     بسته به حجم جمعیت، نوع خدمات تعریف شده در طرح و شرایط عمومی حاکم بر جمعیت تحت مطالعه (ظرفیت ها و محدودیت های موجود)، روش های اجرایی متفاوتی پیشنهاد می شود. و معمولا روش واحد و ثابتی را نمی توان برای همه گروه های جمعیتی پیشنهاد کرد. در عین تلاش می شود اصول اولیه علمی و مسائل قانونی مرتبط با موضوع، بطور کامل رعایت شود. در ذیل یک نمونه از روش اجرایی طرح پایش سلامت جهت استحضار را ملاحظه می نمائید.

تشکیل پرونده
   بررسی درصد مایعات ،چربی،عضلات بدن     Body composition
1 - Checkup: Body Composition Analysis Test
-    Assessment of weight control consist of BMI, PBF, SLM
-    Abdominal Analysis   V. F.A ,A.C,WHR
-     Body Composition Weight, L.B.M, S.L.M, T.B.W, Protein, Mineral, Body Fat and Goal to Control   
مناسب برای تمام افراد خانواده جهت گرفتن برنامه غذایی مناسب روزانه ، افراد ورزشکار جهت بررسی روند افزایش حجم عضلانی وکاهش درصد چربی ،افراد چاق جهت بررسی میزان چربی بدن وروند کاهش وزن ،افراد مسن جهت بررسی میزان املاح ومواد معدنی بدن و سنجش استخوان
بررسی تعادل بدن  Stabilometer     
3- Stabilometer Balance Test
بررسی تعادل بدن مناسب ورزشکاران حرفه ای بیماران سکته مغری وبیماران ام اس وپارکینسون جهت بررسی روند درمان

بررسی ناهنجاری های ستون فقرات   Posture analyzer
بررسی ناهنجاری های ستون فقرات اسکولیوز، لوردوز، کایفوز ، تیلت های لگنی ،تیلت زانو،افتادگی شانه،گردن به جلو
از انجایی که ناهنجاری ساختار قامتی به دو نوع اکتسابی وارثی تقسیم میشوند در ناهنجاریهای ارثی حرکات اصلاحی باعث جلوگیری از پیشرفت میشود ولی در ناهنجاری های اکتثابی حرکات اصلاحی سبب بهبود میگردد
بررسی ناهنجارهای کف پا Foot scanner
2 –Plantar Scanner Test
Foot Surface, Medial Length, Heel Width, Metatarsi Width, Foot Length, Arch Width
حرکات اصلاحی وساخت کفی طبی

مرحله دوم :
اخذ نتایج بررسی

ارزیابی مجدد پرونده توسط پزشک مشاور

ارائه توصیه ها و پیشنهادات توسط پزشک مشاور
هزینه های طرح
-          هزینه های طرح متاثر از تعرفه های موجود خدمات در بخش خصوصی خواهد بود و برای هر پروژه متناسب با انواع خدمات تعریف شده در طرح محاسبه و تعیین می گردد.
-          در گروههای جمعیتی با تعداد زیاد، با عنایت به کاهش مختصر در هزینه سرانه ثابت، درجاتی از تخفیف در هزینه های طرح، قابل پیش بینی است.درباره ما

موسسه آب درمانی باران هیدرو با پرسنلی مجرب و تحصیل کرده (دکترای فیزیولوژی ورزشی و دکتری آسیب شناسی و حرکات اصلاحی ) در راستای حرکات اصلاحی در آب ، ماساژ در آب ، ایروبیک در آب ویژه لاغری ، تناسب اندام ، ستون فقرات ، کمردد ، زانو درد ، از کار افتادگی ، ناهنجاری های در اثر سکته مغزی ، سرطان ، ام اس ، آترریت، رماتیسم، تنگی کانال نخاع ، فلج مغزی و... در خدمت هموطنان عزیز می باشد...

جزئیات تماس

برای بهره مندی از کارشناسان آب درمانی باران سلامت و دریافت مشاوره و خدمات با ما تماس بگیرید :

آدرس:  تهران، سعادت آباد ، بلوار دریا ، صرافهای جنوبی ، بالاتر از کوچه نفیسی ، مجتمع توانبخشی باران سلامت
تلفن :  02188693485
تلفن همراه :     09301017155 _ 09126220396
ایمیل : info@b-hydro.com
وب سایت :  www.b-hydro.com

عضویت در خبر نامه

از جدیدترین تخفیف ها و پکیج های جدید باران سلامت با خبر شوید